ГРИГІР ТЮТЮННИК. ПОВІСТЬ "КЛИМКО". ВОЄННЕ ДИТИНСТВО У ТВОРІ. МОРАЛЬНО-ЕТИЧНІ УРОКИ ДОБРОТИ, ЧУЙНОСТІ, ТУРБОТИ ПРО РІДНИХ. ХАРАКТЕРИСТИКА КЛИМКА. 7-ИЙ КЛАС
_________ О.В. Кравцова, учитель української мови і літератури Новозбур’ївської ЗОШ І-ІІІ ст.№2, Голопристанський район,
Херсонська область
Херсонська область
Мета:
· дослідити, як у творі відображено воєнне дитинство;
· навчати учнів через художнє слово осмислювати та сприймати морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних на прикладі взаємостосунків героїв повісті;
· зосередити увагу на відображенні головного образу, навчити характеризувати головного героя;
· поширити поняття «автобіографічний твір» у повісті «Климко»;
· розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам'ять, уміння грамотно висловлювати свої думки; навички аналізу епічного твору;
· формувати кругозір, світогляд школярів;
· виховувати гуманні якості людини – чуйність, доброту, турботу про ближнього, здатність співпереживати;
· виховувати бажання робити добро іншим.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
- розповісти про життя дітей і дорослих на окупованій ворогом території;
- виділяти і аналізувати найбільш вражаючі епізоди з повісті, аргументувати свій вибір;
- характеризувати героїв твору за планом;
- проводити паралелі між життям автора і сюжетом твору;
- висловлювати думки про значення доброти, милосердя, чуйності в людському житті;
- знаходити фрагменти з тексту на доказ своїх думок і виразно читати їх;
- виховати почуття відповідальності, здатність до співпереживання, до самопожертви, до виявів милосердя;
- розвивати творчі здібності, естетичні смаки;
- зв’язно висловлювати свої думки.
Обладнання та ТЗН: підручник для сьомого класу з української літератури, презентація, виконана в програмі Power Point, ілюстративний матеріал, путівники із запитаннями, портрет письменника, комп’ютер.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь аналізувати художній твір.
Методи, прийоми і форми роботи: слово вчителя, робота в парах, інсценізація епізоду, проблемне питання, бесіда, гра «Ланцюжкове інтерв’ю», гра «Дослідник», «Мікрофон», «Асоціювання», «Аутотренінг», «Незакінчене речення», інтерактивна вправа «Гронування», прийом «Обмін посмішками», робота із запитаннями, підручником, ілюстративним матеріалом, таблицями, схемами.
Епіграфи до уроку:
«Треба прагнути бути людиною,
незважаючи на всю жорстокість
навколишнього світу.»
О. Генрі
«Найвища наука життя – мудрість, а найвища мудрість - бути добрим».
Григір Тютюнник
|
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання вчителя
2. Аутотренінг «Налаштування на роботу на уроці»
Учитель. Діти, привітно, з повагою погляньте один на одного, посміхніться, побажайте удачі. Сідайте зручно, заплющте очі, покладіть руку на серце й подумки скажіть: «У моєму серці панує мир, любов і добро. Розплющте очі. Я вам бажаю добра і успіху на уроці!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Ланцюжкове інтерв’ю» (діти вдома готували по одному запитанню, яке ставлять своєму однокласнику, а той відповідає і ставить своє питання наступному учню).
Можливі питання:
Ø Хто такий Григір Тютюнник?
Ø Звідки родом письменник?
Ø Де жив маленький Григір після ув’язнення свого батька?
Ø Яка хвороба завадила Гр. Тютюннику відпрацювати на заводі після навчання?
Ø Хто головний герой повісті «Климко»?
Ø З ким проживав Климко на початку твору?
Ø Чому хлопчик пішов по сіль у Слов’янськ?
Ø Кого хлопчик зустрічав на своєму шляху?
Ø Чому Климко не залишився жити у тітки Марини?
Ø Які позитивні та негативні герої є в повісті?
Ø Кого врятував головний герой?
Ø Чим закінчується твір?
Учитель. На ваших партах лежать путівники із питаннями, на які ви повинні будете дати під час уроку.
Питання путівника
· Чому дитина, позбавлена в житті всього, поспішає творити добро?
· Що таке самопожертва?
· Хто такі альтруїсти?
· Чи можливий інший кінець повісті «Климко»?
· Чи актуальний твір у наш час?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Бесіда з учнями
1. Що означає любити і жаліти людей?
2. Хто на сьогодні , на вашу думку, потребує допомоги, підтримки ?
3. Кому ви самі особисто хотіли б допомогти
4. Кого ви вважаєте доброю людиною?
5. Чи легко любити рідних, близьких людей?
6. У чому виявляється ваша любов до тих, хто поряд?
7. Хто піклується про вас?
8. Чи вважаєте ви, що чуйність, милосердя, доброта є неактуальними сьогодні?
ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
1. Визначення теми уроку
Учитель. Діти, подивіться на епіграфи уроку і назвіть ключові слова, які допоможуть нам визначити тему нашого сьогоднішнього уроку. Отже, тема…(тема, мета і завдання висвітлені на мультимедійній презентації, слайд№1).
Тож відкрийте зошит і запишіть тему.
2. Робота з епіграфами
Учитель. Прочитайте вислови відомих людей: американського письменника О. Генрі та українського письменника Гр. Тютюнника. Як ви розумієте їхній зміст?
До епіграфів ми обов’язково ще повернемось в кінці уроку.
V. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Слово вчителя
Повість «Климко» - історія душ цілого покоління. Воно рано подорослішало, сприйнявши дитячим серцем трагедію воєнних років. Дитина своїм розумом не може осягнути всіх жахів війни, але вона може по своєму зрозуміти її.
2. Показ мультимедійної презентації
Слайд №2
В той сонячний літній ранок 22 червня 1941 року люди займалися звичайними справами
Слайд №3
Ніхто не підозрював, що дорослі клопоти, дитячі розваги та багато життів перекреслить одне страшне слово – війна!
Слайд №4
У цілого покоління, які були народжені з 1928 по 1945 рік, украли дитинство.
Слайд №5
Їх виховала війна…Це діти війни.
Слайд №6
Фашисти були жорстокими: вони нищили все на своєму шляху.
Слайд №7
Малі і старі, та немічні люди жили в землянках і під відкритим небом.
Слайд №8
Люди змушені були зриватись з місць і йти дорогами поневірянь та смертей.
Слайд №9
А на тих, хто залишився, чекали страждання та страхіття.
Слайд №10
Діти також були жертвами війни: німці їх закатовували або вони ставали каліками на все життя.
Слайд №11
Багато з них залишилися сиротами. Їх чекав дитячий будинок.
Слайд №12
А найстрашніше – вони ставали в’язнями концтаборів.
Слайд №9
Отже, їхнє дитинство було опалене війною.
Звучить пісня на вірші Іллі Рєзнікова «Дети войны» у виконанні Тамари Гвардцителі.
Учитель. Війна. Скільки в цьому слові горя та болю, страждань і сліз невинних людей. Вона залишила в пам’яті страшні спогади… Такі спогади вона залишила і в пам’яті Григора Тютюнника. Він уже у зрілому віці часто говорив: «І на мить не хотів би повернутися у своє дитинство!» І причина цьому – війна.
Доведіть, що «Климко» - автобіографічний твір, скориставшись методом «ПРЕС».
- Я думаю…
-Тому що…
- Наприклад…
- Отже…
Автобіографічним (з грец. – сам, життя, пишу) називається твір головним героєм якого є сам автор.
Висновок : повість « Климко» - автобіографічний твір.
3. Опрацювання схеми «Війна очима дітей»
Учитель. Діти, скажіть, будь ласка, що ж бачив Климко під час війни?
Слухаючи відповідь однокласників, заповніть схему, додайте свої варіанти відповідей на це питання.
Якими кольорами ви б намалювали вам це слово (червоний, чорний, сірий, багряний, темно-коричневий, стальний).
Григір Тютюнник утілив у цьому творі свій ідеал людини. Чому ж тоді дитина, позбавлена всіх радощів життя, готова робити добро іншим. Зараз спробуємо це дослідити.
4. Характеристика головного героя за планом
Колективне складання плану
1) Климко — сирота.
2) Портрет і зовнішність героя (з тексту).
3) Риси характеру.
4) Прагнення героя.
5) Значення образу Климка.
Рольова гра «Дослідник»
(Учень, який отримав випереджальне завдання - дослідити значення імені «Климко», презентує матеріали дослідницької роботи)
Учень. Це ім’я примандрувало до нас із Візантії. Там воно звучало як «Клименс», «Климентій», що означало милостивий, лагідний, поблажливий і т.д.
Бесіда
Бесіда
- Чи надаються ці означення для характеристики Климкової вдачі?
- Яким ви уявляєте головного героя?
- Чи збігаються ваші уявлення з ілюстрацією, на якій зображено Климко? Розгляньте її.
Робота з підручником
Учитель. Знайдіть у підручнику портрет-опис Климка і запишіть його в зошити.
«Климко усміхнений, мовчазний і синьоокий».
v Створення асоціативного куща
Учитель. Яким же постає Климко перед нами?
Учитель Які б ситуації у житті людини не траплялися, потрібно підійти до них обдумано, зберігаючи при цьому загальнолюдські моральні якості. Які моральні якості ви знаєте?
Відповіді учнів Це такі якості: доброта, чуйність, турбота, милосердя, людяність, любов, терпимість, самовідданість і т.д.
Учитель. Саме ці моральні якості розкрито в повісті «Климко». І їх зображено у системі людських взаємин, які ми схематично покажемо у вигляді символічних «зупинок». На цих зупинках одна за другою відбувалися зустрічі головного героя з подорожніми.
.Робота з таблицею
Учитель .У яких ситуаціях проявилися ці моральні якості між героями повісті?
Заповніть праву сторону таблиці
№ зупинки
|
Ситуації
(Можливі варіанти відповідей)
|
І зупинка
|
Климко чекає дядька Кирила з роботи.
|
ІІ зупинка
|
Тітка Мотя запропонувала Климку жити з нею після смерті д. Кирила.
|
ІІІ зупинка
|
Климко і Зульфат допомагають один одному.
|
ІV зупинка
|
Головний герой надав помешкання вчительці та пішов заради неї у Слов’янськ
|
V зупинка
|
Хлопчик рятує дівчину від облави.
|
VІ зупинка
|
Климко допомагає тітці Марині по господарству, щоб віддячити їй за турботу.
|
VІІ зупинка
|
Головний герой жертвує своїм життям заради спасіння солдата
|
5. Робота з ілюстративним матеріалом
Учитель. Проаналізуйте епізоди з повісті «Климко» (робота в парах)
Ілюстрація №1. «Наталя Миколаївна стояла осторонь від натовпу»
Ілюстрація №2. «Облава! Облава!»
Ілюстрація№3. «Це моя сестра!»
Ілюстрація№4. «Треба ж роботу якусь зробити!»
Ілюстрація №5. «Туди, дядю, біжіть!»
6. Складання сенкану «Климко»
Учитель. Узагальнюючи відомості про головного героя, давайте складемо сенкан.
Климко
добрий, сміливий
любить, допомагає, оберігає
є взірцем для нас
Герой
7. Інсценізація уривку з твору
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Інтерактивна вправа «Гронування»
Отже, давайте визначимо основні думки повісті Григорія Тютюнника «Климко».
Очікувані відповіді
Основні думки:
- оспівування героїчних, мужніх учнів;
- утвердження гуманізму в стосунках між людьми
- уславлення доброти, чуйності;
- уславлення товариської, здатності до самопожертви.
- засудження війни.
2. Слово вчителя
Усе своє коротке життя Климко більше піклувався про інших, ніж про себе.
ü Як називаються такі люди? (Альтруїсти)
Утративши єдину рідну людину, Климко не може опанувати себе, аж поки не виникла потреба опікуватися долею своєї вчительки. Доля немов винагородила хлопчика за чуйність та милосердя. Але зла було так багато, що воно не дало маленькому доброму чоловічку лишитися живим.
Мало хто в наш час міг би взяти на себе той хрест, який з гідністю проніс усе своє коротке життя Климко. Піти, не замислюючись, на самопожертву заради інших людей – вчинок справді героїчний, на який здатний не кожен з дорослих.
Дуже трагічний фінал повісті. А який би ви, хотіли бачити кінець твору?
(Учні висловлюють свою версію кінцівки повісті)
Учитель. Домашнім завданням було написати листа до головного героя, у якому ви висловили б своє ставлення до нього. Зачитайте, будь-ласка.
3. Метод «Незакінчене речення»
- Читаючи твір, я … (був захоплений, вражений, переживав, хвилювався…)
VII. РЕФЛЕКСІЯ
Робота з путівниками
Учитель. А тепер повернемося до наших путівників і дамо відповіді на запитання.
(Учні відповідають на запитання путівників).
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Інтерактивний прийом «Мікрофон
Учитель -Чи вдало підібраний епіграфи до уроку?
- Що б ви сказали однолітку, який не прочитав повість «Климко?»
Дійсно, людина повинна пам’ятати про свою сутність, про цінності, котрі допоможуть здолати важкі випробування.
Слово вчителя. Ця повість дуже актуальна і в наш час . На сьогодні, як бачите, картина повторюється. Це сьогоднішня зона АТО (події у творі відбуваються на Донеччині), де продовжуються вестися бої за незалежність та цілісність України. Так само гинуть і дорослі, і діти. Ці події до болю зворушили і нашу однокласницю, юну поетесу. Вона написала вірш « Ми на землю повернімо». (Додаток)
До слова запрошується настоятель Свято-Успенської церкви села Нова Збур’ївка отець В’ячеслав.
Учитель. Схиляючи голову перед пам’яттю дітей, що загинули на війні, ми маємо докласти всіх зусиль, аби не опалював вогонь війни душі дітей. Отже, сподіваюсь, що ви винесли уроки моральності, які не будете забувати в подальшому житті.
Література:
1. Веремчук Т. Ідея самопожертви у творі Григора Тютюнника "Климко" / Т. Веремчук //Дивослово. - 2010. -№ 12. - С. 25-26.
2. .Вічна загадка любові: Літературна спадщина Григора Тютюнника // Прапор. – 1990. - № 7-9
3. . Соловей О. З вірою в любов і милосердя. Урок вивчення біографії Григора Тютюнника [Текст] / О. Соловей // Дивослово. – 2008. – № 3. – С. 11–12.
4. Шевченко З. Творчість Григора Тютюнника у шкільному вивченні [Текст] / З. Шевченко // Дивослово. – 1997. – № 2. – С. 42–47.
Додаток
Мир на землю повернімо
Україна наша мила,
Ти у серці в нас єдина.
І любов ця неземна,
Що в піснях завжди луна.
Ось калина за вікном
І родина за столом.
Мати сина проводжає,
Речі всі як є збирає.
Просить-молить: повернись,
Біля мене залишись.
Тільки син їй промовляє:
-Мамо любо, час спливає.
Гинуть люди, йде війна,
Захистить же їх пора.
Не хвилюйся, повернуся.
Тільки ти у мене вір
І не плач, мені повір.
Ось і рік, другий минає
Тільки сина вже немає.
Що робить вона не знає,
Більше жити сил немає.
Серце билось, билось
І від горя зупинилось.
Як же жити зможем ми,
Коли в Україні війни ці.
Давайте близьких захистимо,
Мир на землю повернімо.
Доліна Каріна, учениця 7 класу Новозбур’ївської ЗОШ І-ІІ ст. №2
Система уроків з теми
«ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ФОРМА ДІЄСЛОВА»
Т е м а. Дієприслівник як особлива
форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Вид
дієприслівників. Дієприслівники недоконаного і доконаного виду, їх творення.
Дієприслівниковий зворот. Правопис дієприслівників.
М е т а: дати поняття про дієприслівник як особливу форму дієслова, навчити
знаходити в реченні одиничний дієприслівник і дієприслівниковий зворот,
визначати їхню роль у реченні; виробити вміння дотримуватися інтонації речень
із дієприслівниковими зворотами, формувати навички визначати вид
дієприслівників; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати гуманне ставлення до природи.
Т и п у р о к у: урок засвоєння
нових знань, формування мовних і мовленнєвих умінь.
П е р е
б і г у р о к у
І. Актуалізація опорних знань.
1. Хвилинка ерудита (група “Юні лінгвісти”).
Назвати форми дієслова. За таблицею “Форми дієслова” розказати про місце дієприслівника серед інших
дієслівних форм.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдань уроку.
1. Постановка
завдань – цілевизначення і планування
ЦІЛІ ДЛЯ
УЧНІВ (загальні)
Учень
знає загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль
дієприслівника;
знаходить дієприслівник, дієприслівниковий зворот у реченні;
відрізняє дієприслівник від дієприкметника;
визначає граматичні ознаки дієприслівника;
пише правильно дієприслівники з вивченими орфограмами;
розставляє розділові знаки при дієприслівниках і
дієприслівникових зворотах;
виправляє помилки у вживанні та правописі дієприслівників;
правильно інтонує речення з дієприслівниковими зворотами;
конструює прості речення з дієприслівниками і дієприслівниковими зворотами; замінює
їх складними реченнями з підрядними обставинними;
читає й переказує тексти з дієприслівниками та
дієприслівниковими зворотами.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення
учнями нового матеріалу.
1. Аналіз мовного матеріалу на основі тексту.
Прочитайте текст. Дайте йому заголовок. Скажіть, що в тексті описується, а
про що розповідається. Назвіть художні засоби, які допомагають читачеві
яскравіше уявити ліс взимку. До якого стилю мовлення належить текст?
Випишіть із кожного речення підмети і слова, що позначають головну і
додаткову дію.
Ліс, остаточно струснувши з себе
рештки нічної пітьми, прокидався у всій своїй зеленій величі. Збагрянівши,
засвітилися кучеряві голови сосон і гострі шпилі ялин. Піднялося сонце.
Геть забралася з галявини лисиця,
залишивши на снігу мереживний, хитро заплутаний слід.
Тривожно хрустіли гілки. Хтось
великий, дужий ішов через ліс, не розбираючи шляху. Заскрипів, осідаючи, сніг.
Сорока застрекотіла і, розпустивши хвіст, полетіла геть.
Злякано косячи оком, стояв край
галявини лось. Не ворухнувшись, він весь напружинився, ладен зробити скок у
гущавину.
На які питання відповідають слова, що означають додаткову дію? Визначте їх
вид, синтаксичну роль.
2. Систематизуюча розповідь учителя про
дієприслівник (використовується технологія укрупненого структурування
теоретичного матеріалу).
ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА:
ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ,
СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
Дієприслівник – особлива незмінювана
форма дієслова;
_ . _
. _ . _ . _ . _ . додаткова
дія;
що роблячи? що зробивши?
ОЗНАКИ дієслово: лексич.знач.; вид;
зал.сл.; з НЕ –
окремо
прислівник:
незмінний; _ . _ . _ . _ . _
| дієприсл. + зал.сл. = дієприсл.зворот |
ЗАВЖДИ , | _ . _ . _ . _ . _ . _
. _ . _ . _ . _ . _ . _ . _ |,
| одиничний дієприслівник |
Свистів вітер, зриваючи хмари
снігу.
, _ . _ . _ . _ . _ . _ . _ . _
. _
Підстрибуючи, ми побігли до лісу.
_ . _
. _ . _ . _ . _ ,
, не ставиться
==============
(ЯК?) одиничний
дієприслівник
_ .
_ . _ . _ . _ . _ . _ . _ . _
Працювали ( ЯК? ) не
покладаючи рук.
=========== _ . _ . _ . _ . _ . _ . _ . _
Співають ідучи дівчата.
ДОК. що зробивши? ВИД
що роблячи? НЕДОК.
Завершена, ← ДОД. ДІЯ → незавершена,
одночасна з передує
основній основною дією
* інфінітив док.в. * Д. теп.t'
недок.в.
+ -ВШИ, -ШИ + -УЧИ- ( -ЮЧИ- )
-АЧИ- ( ЯЧИ- )
написати → написавши пишуть
→ пишучи
добігти → добігши сидять → сидячи
Після Ч,
Ш пишемо И
IV. Усвідомлення нових знань у процесі практичної діяльності.
1. Метод “Ти – мені, я – тобі”.
Поставте запитання учителю за темою, використовуючи матеріал опорного конспекту.
2. Робота з підручником.
Опрацюйте матеріал підручника, порівняйте з матеріалом опорного конспекту.
З’ясуйте, який матеріал відсутній в конспекті, а якого немає в підручнику.
3. Зв’язна розповідь учнів про дієприслівник.
V. Підбиття підсумків роботи.
VІ. Домашнє завдання.
Скласти зв’язну розповідь на тему “Дієприслівник”, використовуючи опорний конспект. Підготуйте і
запишіть перелік запитань до теми, з якими ви можете звернутися до
однокласників.
Т е м а. Дієприслівник як особлива
форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Вид
дієприслівників. Дієприслівники недоконаного і доконаного виду, їх творення.
Дієприслівниковий зворот. Правопис дієприслівників.
М е т а: поглибити знання учнів про дієприслівник як особливу форму
дієслова (значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль); удосконалювати
вміння школярів визначати вид дієприслівників, утворювати дієприслівники
доконаного і недоконаного виду і правильно вживати їх у мовленні, знаходити та
відокремлювати дієприслівникові звороти та одиничні дієприслівники,
дотримуватися інтонації речень із дієприслівниковими зворотами; виховувати почуття
поваги, людської гідності.
Т и п у р о к у: урок осмислення
нових знань, формування умінь і навичок на основі знань.
П е р е
б і г у р о к у
І. Повторення вивченого,
перевірка домашнього завдання.
1. Метод “Мікрофон” (учні ставлять
один одному питання по темі).
2. Переклад з … української.
Замініть фрази реченнями наукового стилю з теми “Дієприслівник”.
Ø
Я
поєдную риси характеру своїх батьків.
Ø
Як моя
мама, я маю гордий вид і не товаришую з не, але бувають випадки, коли між нами
панує злагода
Ø
Як мій
тато, я непохитний і маю з ним однакову професію.
Ø
Я люблю
командувати своїми друзями, і разом ми – весела компанія.
Ø
Разом із
друзями я відділяюся від усіх.
Ø
Часто
мене запрошують у гості фразеологізми, тоді мене не виженеш і не заміниш іншим
словом.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдань уроку.
ІІІ. Тренувальні вправи на
осмислення знань, формування умінь і навичок.
1. Лінгвістичне спостереження.
Прочитайте, дотримуючись відповідної інтонації. Як можна сформулювати тему,
яку розкривають подані висловлювання? Перепишіть. Підкресліть дієприслівники,
визначте їх ознаки, спільні з
дієсловами.
1. Не можна принижувати людину,
не принижуючи себе разом з нею. 2.
Приховуючи свої вади, кращим не станеш; наш авторитет виграє від тієї щирості,
з якою ми визнаємо їх. 3.
Достоїнство є саме те, що найбільше підносить людину, що надає її діяльності,
усім її прагненням вищої шляхетності, що дозволяє їй непорушно підноситись над
натовпом, викликаючи його подив.
Назвіть два-три слова з двома орфограмами. Накресліть схему першого
речення.
2. Метод “Гронування” (робота в
групах).
До поданих дієслів доберіть дієприслівники, які б увиразнювали дію.
І група – танцювати, ІІ група – співати, ІІІ група – іти.
3. Робота з ключем.
Визначте вид поданих дієприслівників і випишіть їх у дві колонки: 1)
дієприслівники недоконаного виду; 2) дієприслівники доконаного виду.
Кличучи, встигнувши, допомігши,
теревенячи, оклигавши, вживаючи, бачачи, зиркнувши, вразивши, очікуючи,
дивлячись, замріявшись.
Ключ. З других букв прочитайте два слова, пропущені у
прислів’ї “…, й …
іржею візьметься.”.
4. Лінгвістичне дослідження.
Утворіть дієприслівники від поданих дієслів. Визначте, від яких дієслів і
яким способом творяться дієприслівники доконаного виду, від яких недоконаного.
Зразок. Шукати – шукають + ючи → шукаючи (недок. вид); розшукати –
розшука + вши → розшукавши.
Стояти, постояти, перевірити,
перевіряти, згадати, згадувати, читати, прочитати, радіти, зрадіти, чути,
почути, штовхати, штовхнути.
ІV. Підбиття
підсумків роботи.
V. Домашнє завдання.
Творча робота (для групи “Юних мовознавців”)
Прислухайтесь на перерві до мови своїх товаришів. Чи вживають вони
дієприслівники? Зробіть висновок про те, чи поширені дієприслівники та
дієприслівникові звороти в усному мовленні. Доведіть, що в книжній мові вони
зустрічаються частіше (для цього розгляньте підручник з української
літератури).
Т е м а. Дієприслівник як особлива
форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Вид
дієприслівників. Дієприслівники недоконаного і доконаного виду, їх творення.
Дієприслівниковий зворот. Правопис дієприслівників.
М е т а: поглибити знання учнів про дієприслівник як особливу форму
дієслова (значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль); удосконалювати
вмінні школярів визначати вид дієприслівників, утворювати дієприслівники
доконаного і недоконаного виду і правильно вживати їх у мовленні, знаходити та
відокремлювати дієприслівникові звороти та одиничні дієприслівники,
дотримуватися інтонації речень із дієприслівниковими зворотами.
Т и п у р о к у: урок осмислення
нових знань, формування умінь і навичок на основі знань.
П е р е
б і г у р о к у
І. Повторення вивченого,
перевірка домашнього завдання.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдань уроку.
ІІІ. Тренувальні вправи на
осмислення знань, формування умінь і навичок.
1. Робота з ключем.
Від поданих дієслів утворіть дієприслівники недоконаного виду і запишіть у
дві колонки: 1) із суфіксом –учи ( – ючи); 2) із суфіксом –ачи ( – ячи).
Вносити, свистати, белькотіти,
свистіти, іти, палахкотати, клекотати, лізти, ойкати, одужувати, місити,
здоровити, волочити, туркотати, очікувати, смалити, ліпити, сипати.
Ключ. З других букв має скластися закінчення виразу О.Підсухи
(чотири слова) “Щастя –
не знати спокою, …”.
2. Розв’язування кросворду.
Замініть речення так, щоб з виділених дієслів утворилися дієприслівники
(утворені речення бажано записати). Заповніть кросворд цими дієприслівниками.
Якщо виконаєте завдання правильно, то у виділеному вертикальному рядку
прочитаєте прізвище відомого українського художника.
1. Тільки після того, як доїси кашу, підеш
гуляти!
2. Іванко йшов додому і дрижав від холоду.
3. Гроза намагалася вдертись у кімнату і
била зовні в шибки вікон.
4. Дівчина казала це і тихо зітхала.
5. Листя з дерев опало і встелило тротуари.
6. Коли хлопці обминули хутірець-однохатку,
вони опинилися на скошених луках.
7. Часом стара бабуся, коли пряде грубу
вовну, розповідає онукам про давнину.
8. Коли ви кудись ідете, пам’ятайте про
правила дорожнього руху.
Слово у виділеному рядку: Їжакевич.
Додаткове завдання. Виділити дієприслівникові звороти, пояснити розділові
знаки.
|
|
|
|
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Завдання для групи “Юні мистецтвознавці”. Приготувати
повідомлення про художника, його зв’язки з нашим краєм. Створити презентацію
художньої спадщини (метод проектів).
3. Редагування.
Прочитайте. До поданих дієприслівників чи дієприслівникових зворотів з двох
речень підберіть те, з яким можна їх зв’язати. Поясніть ваш вибір. Підкресліть
дієприслівники, запишіть питання до них, визначте синтаксичну роль.
1. Виглянувши з вікна, ... а)
видно було товариша; б) він побачив товариша. 2. а) Робота не була зроблена; б)
не зробив роботу..., загравшись з хлопцями. 3. Сівши за книжку, ... а) йому
нічого не було чути; б)
він уже не чув нічого. 4. Проходячи мимо книгарні, ... а) в око їй впали нові
книги у вітрині; б) вона затрималась перед вітриною, розглядаючи нові книги. 5.
Іванко, захворівши, ... а) пропустив кілька занять; б) у нього було пропущено
кілька занять. 6. Працюючи наполегливо,... а) він закінчив свою роботу раніше
на дві години; б) робота була закінчена на дві години раніше. 7. Проходячи
недалеко від будинку, ... а) блиснуло світло; б) ми помітили відблиски світла.
Зробіть словотвірний аналіз слів закінчена, відблиски. Знайдіть у
реченнях фразеологізми.
4. Лінгвістичне спостереження. Робота в парах.
За допомогою питань визначте, які з близькозвучних слів дієприкметники, а
які – дієприслівники.
1. Догоряючі промені сонця поволі
гасли. Сонце, догоряючи, поволі гасло. 2. Затихаючі хвилі завмирали на березі
моря. Хвилі, затихаючи, завмирали на березі моря. 3. Тремтячі тіні кидає
розквітлий каштан. Тремтячи, розквітлий каштан кидає тіні. 4. Напівпрозорі
жовтіючі та червоніючі кетяги калини солодко дрімали серед лапатого листя.
Калина, червоніючи кетягами, дрімає в солодкому сні.
V. Підбиття підсумків роботи.
VІ. Домашнє завдання
Т е м а. Повторення, узагальнення й
систематизація вивченого про дієприслівник.
М е т а: поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів про
дієприслівник як особливу форму дієслова, його морфологічні ознаки, синтаксичну
роль; удосконалювати орфографічні й пунктуаційні навички; розвивати культуру
усного й писемного мовлення, мислення, формувати вміння порівнювати й
узагальнювати лінгвістичний матеріал.
Т и п у р о к у: повторення,
узагальнення й систематизації вивченого.
П е р е
б і г у р о к у
І. Мотивація навчальної
діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдань уроку.
ІІ. Повторення, узагальнення і
систематизація найважливіших теоретичних положень теми.
1. Робота в групах.
Розкажіть про дієприслівник як особливу форму дієслова за поданим планом,
проілюструйте кожен пункт самостійно дібраними прикладами.
Група А. І. Дієприслівник як форма дієслова.
1. Граматичні ознаки: глянувши у
вікно, відчиняючи двері, …
2. Вживання дієприслівників: сонце
піднімається і зігріває – сонце піднімається, зігріваючи …
Група Б. ІІ. Творення дієприслівників.
1. Творення дієприслівників недоконаного виду: хизуються – хизуючись, вихваляють – вихваляючи …
2. Значення дієприслівників недоконаного виду: перестрибував і радісно виспівував – перестрибуючи, радісно виспівував
– перестрибував, радісно виспівуючи …
3. Розрізнення дієприкметника і дієприслівника: палаючи і палаючі, тремтячі і тремтячи …
4. Значення дієприслівників доконаного виду: порадилися і наказали козакам – порадившись, наказали козакам …
Група В. ІІІ. Дієприслівниковий зворот.
1. Поняття про зворот: вишиваючи
золотом, укладаючи угоди …
2. Виділення дієприслівникового звороту на письмі: Залишивши відра на березі, жінка хутко пішла вниз річкою, неспокійно
оглядаючись на пагорби.
ІІІ. Виконання різних видів
вправ.
1. Навчальний диктант (з використанням краєзнавчого матеріалу)
Дослухаючись до тиші, зітканої із сивого осіннього павутиння, неквапно
крокую лісом. Десь тут має бути Голубова криниця. Я стаю навколішки,
притуляючись губами до кришталевого озерця. П’ю і не можу напитися цілющої
прозорості. Немає і світі води смачнішої, ніж у цьому джерелі.
На оточеній деревами галявині тихо і тепло. Я сідаю на землю і раптом
вловлюю знайомий ще з дитинства терпкуватий запах. То чебрець віддає останні
свої пахощі осені.
Прислухаюсь до тиші і чую: гуп, гуп. То сипле останніми плодами старенька
лісова яблуня-дичка. Піднявши маленьке кругленьке яблучко, вдихаю дивний
непередаваний аромат. Потім надкушую – і терпкий кислуватий сік аж забиває дух
(за Т.Нікітіним).
2. Самостійна робота.
1. У якому рядку
подано правильне визначення дієприслівника?
А. Дієприслівник — це частина мови, що означає додаткову дію або стан і має
граматичні ознаки дієслова та прислівника.
Б. Дієприслівник — це особлива форма дієслова, що означає додаткову дію і
має граматичні значення дієслова та прикметника.
В. Дієприслівник — це особлива форма дієслова, що означає додаткову дію або
стан.
Г. Дієприслівник — це особлива незмінна форма дієслова, що означає
додаткову дію або стан і має граматичні ознаки дієслова та прислівника.
Ґ. Дієприслівник — це незмінна форма дієслова, що має граматичні ознаки
дієслова і прислівника.
2. Вкажіть, у
якому рядку всі слова є дієприслівниками.
А. Благаючи, ворогуючи, скошено, милуючись.
Б. Зарахувавши, зламавши, заплаканий, сумуючи.
В. Повертаючись, розповідаючи, досліджений, терти.
Г. Прогнозуючи, запросивши, показавши, зів’ялий.
Ґ. Перебуваючи, повернувшись, злякавшись, розгадавши.
3. Які граматичні
ознаки властиві дієприслівнику?
А. Вид, може мати залежні слова, незмінність, роль
означення.
Б. Вид, час, незмінність, роль присудка.
В. Вид, може мати залежні слова, незмінність, роль
обставини.
Г. Вид, спосіб, перехідність, відмінок, роль
обставини.
Ґ. Відмінок, рід, незмінність, роль обставини.
4. У якому рядку
всі дієприслівники мають доконаний вид?
А. Намалювавши, спізнившись, вітаючись, сміючись.
Б. Розірвавши, покохавши, знайшовши, радіючи.
В. Перекладаючи, переконавшись, пронісши, граючи.
Г. Існуючи, атакуючи, позичивши, одягаючи.
Ґ. Сказавши, побіливши, принісши, зачинивши.
5 Який рядок
містить дієприслівники тільки недоконаного виду?
А. Чаруючи, позичивши, переробивши, відсівши.
Б. Відповідаючи, перечитавши, нагрівшись, прослухавши.
В. Пізнаючи, пишучи, доповівши, пізнавши.
Г. Посміхаючись, зберігаючи, дивлячись, стрибаючи.
Ґ. Дописуючи, сподіваючись, проглянувши, вийшовши.
6. У якому рядку
всі слова з часткою не пишуться окремо?
А. Не/дописавши, не/гаючи, не/питаючи,
не/дооцінюючи.
Б. Не/побачивши, не/пускаючи, не/здужаючи,
не/вгаваючи.
В. Не/зупиняючись, не/віддавши, не/чекаючи,
не/діставши.
Г. Не/домовившись, не/піклуючись, не/дбаючи,
не/хтуючи.
Ґ. Не/розуміючи, не/злякавшись, не/втручаючись,
не/волячи.
7.
Дієприслівниковий зворот використано в реченні (розділові знаки пропущено):
А. Там синіє Дніпр широкий з жовтими пісками з високими берегами з темними
лісами.
Б. Заспівали затукали тяжкі краплини спадаючи з листя і квіту на землю.
В. Де-не-де ще тремтів на гілці одинокий скручений дудочкою листок.
Г. Ніжна тиха кришталево чиста мелодія почулася ніби здалека.
Ґ. Баритон немолодий але гарно виспіваний провів ту ж саму фразу.
8. Позначте
неправильно побудоване речення із дієприслівниковим зворотом.
А. Відчинивши двері, діти почали колядувати.
Б. Дивлячись кінофільм, несподівано сяйнула блискавка, вдарив грім і
розпочався дощ.
В. Посадивши біля школи липи, клени і каштани, семикласники повернулися до
класу.
Г. Відвідавши природознавчий музей, школярі жваво ділилися враженнями від
побаченого.
Ґ. Перемігши супротивника, кияни увійшли до фіналу.
9. Утворіть
дієприслівники недоконаного виду від дієслів купляти, бажати.
10. Утворіть
дієприслівники доконаного виду від дієслів заземлити,
приморозити.
11. Складіть розповідь
про екскурсію, ввівши в неї дієприслівникові звороти так, щоб вони займали
різне місце в реченні.
ІV. Підбиття
підсумків роботи.
V. Домашнє завдання.
Підготуватися до контрольної
роботи.




Немає коментарів:
Дописати коментар